X
تبلیغات
رایتل

بنگاه دانش اقتصاد *ابتهاج*
مقالات آموزشی اقتصادی صهیب عبیدی 
لینک دوستان
آخرین مطالب
پیوندهای روزانه

اقتصاد کشورهای دوست ایران در سال ۲۰۰۸

مطالعه وضعیت اقتصادی کشورهای مختلف برای افرادی که در حوزه های مختلف اقتصاد و بازرگانی فعالیت می کنند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله فاکتورهای مهم اقتصادی کشورهای مختلف در سال ۲۰۰۸ میلادی را در جداولی به نمایش گذاردیم تا خوانندگان بتوانند به راحتی اطلاعات خود را در مورد وضعیت اقتصادی کشورهای مذکور در سال ۲۰۰۸ میلادی کامل کنند.
۱- عربستان سعودی: این کشور نفت خیز جمعیتی بالغ بر ۲۷ میلیون نفر دارد و اقتصاد آن کاملا به نفت و درآمد نفتی وابسته است. عربستان ۲۰ درصد از ذخایر تایید شده نفتی جهان را در خود جای داده است و هم اکنون بزرگترین کشور صادر کننده نفت در سازمان اوپک محسوب می شود. در سال گذشته نفت ۷۵ درصد از درآمد عربستان را تشکیل داد. سهم صنعت نفت در تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی برابر با ۴۵ درصد و سهم درآمد حاصل از صادرات نفت در مجموع درآمد صادراتی این کشور معادل ۹۰ درصد بود. در سال گذشته از مجموع ۴۸۸/۶ میلیون نیروی کار فعال در این کشور ۵/۵ میلیون نفر در صنعت نفت و گاز و صنایع مرتبط مشغول به کار بودند. طبق آمارهای موجود در سال گذشته میلادی ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور از فعالیتهای بخش خصوصی تامین شد. در سال ۲۰۰۷ میلادی ارزش تولید ناخالص داخلی بر مبنای برابری قدرت خرید معادل ۲/۵۷۲ میلیارد دلار و بر مبنای نرخ تبادل ارز رسمی معادل ۵/۳۷۴ میلیارد دلار بوده است. در این سال تولید ناخالص داخلی عربستان ۷/۴ درصد رشد کرد و همین مساله سبب شد تا سرانه تولید ناخالص داخلی این سرزمین به ۲۰ هزار و ۷۰۰ دلار برسد. طبق گزارشهای موجود در سال گذشته کشاورزی ۳ درصد، صنعت ۸/۶۱ درصد و خدمات ۲/۳۵ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص داد. نرخ بیکای در این کشور معادل ۱۵ درصد اعلام شده بود. پیش بینی اکونومیست در مورد وضعیت اقتصادی عربستان سعودی در سال ۲۰۰۸ میلادی به قرار زیر است:

رشد تولید ناخالص داخلی ۶/۵ درصد
ارزش تولید ناخالص داخلی ۴۰۱ میلیارد دلار(بر مبنای برابری قدرت خرید ۳۹۷ میلیارد دلار)
نرخ تورم ۲/۳ درصد
جمعیت ۹/۲۴ میلیون نفر
تولید ناخالص داخلی سرانه ۱۶۱۰۰ دلار( بر مبنی برابری قدرت خرید ۱۵۹۵۰ دلارامریکا)

۲- عراق:
عراق نیز اقتصادی نفتی دارد. این کشور که سالها درگیر جنگ با آمریکا است قبل از وقوع این جنگ ۹۵ درصد از ارز خارجی خود را از طریق فروش نفت بدست می آورد. این کشور در سالهای جنگ بحران اقتصادی بزرگی را از سر گذراند و در این سالها کمکهای خارجی زیادی از طرف سازمانهای بین المللی بدست آورد. اما با وجود تمام این تمهیدات هنوز وضعیت اقتصادی این کشور چندان رشد نکرده است. در سال گذشته میلادی تولید ناخالص داخلی عراق بر مبنای برابری قدرت خرید ۱۰۰ میلیارد دلار و بر مبنای نرخ تبادل ارز رسمی ۴۴/۵۵ میلیارد دلار بود. در این سال اقتصاد عراق رشد ۵ درصدی را تجربه کرد و به کمک آن سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور به ۳ هزار و ۶۰۰ دلار رسید. طبق آمارهای موجود در سال گذشته میلادی ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی عراق به کشاورزی، ۶۸ درصد به صنعت و ۲۷ درصد به خدمات وابسته بود. در این سال شمار نیروی های کار فعال در کشور عراق ۴/۷ میلیون نفر بود. در این سال نرخ تورم کمتر از ۱۰ درصد بود. اکونومیست اقتصاد عراق در سال جاری میلادی را این طور پیش بینی می کند:

رشد تولید ناخالص داخلی ۳ درصد
ارزش تولید ناخالص داخلی ۶۳ میلیارد دلار ( بر مبنای برابری قدرت خرید ۹۱ میلیارد دلار )
نرخ تورم ۳۹ درصد
جمعیت ۴/۲۹ میلیون نفر
تولید ناخالص داخلی سرانه ۲۱۵۰ دلار ( بر مبنای برابری قدرت خرید ۳۱۰۰ دلار )

۳- ونزوئلا: ونزوئلا نیز همچون کشورهای ذکر شده در بالا کشوری نفت خیز است. درآمد نفتی ۹۰ درصد از درآمد صادراتی ونزوئلا، ۵۰ درصد از درآمد دولت و ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد. رشد قیمت نفت و افزایش هزینه های دولتی سب شد تا تولید ناخالص داخلی این سرزمین در سال ۲۰۰۶ میلادی ۹ درصد و در سال ۲۰۰۷ میلادی ۸ درصد رشد کند. در سال گذشته ارزش تولید ناخالص داخلی ونزوئلا برابر با ۹/۲۲۶ میلیارد دلار و ارزش تولید ناخالص داخلی بر مبنای برابری قدرت خرید ۳۳۵ میلیارد دلار بود. در این سال تولید ناخالص داخلی سرانه در ونزوئلا ۱۲ هزار و ۸۰۰ دلار، سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی ۵/۳ درصد، سهم صنعت ۴۰ درصد و سهم خدمات ۵/ ۵۶ درصد بوده است. این کشور بیشتر از ۲۷ میلیون نفر جمعیت و ۵/۱۲ میلیون نفر نیروی کار فعال دارد. برآورد اکونومیست از اقتصاد ونزوئلا در سال ۲۰۰۸ میلادی به قرار زیر است:

رشد تولید ناخالص داخلی ۴ درصد
ارزش تولید ناخالص داخلی ۲۶۸ میلیارد دلار( بر مبنای برابری قدرت خرید۲۳۹ میلیارد دلار )
نرخ تورم ۶/۱۹ درصد
جمعیت ۸/۲۷ میلیون نفر
تولید ناخالص داخلی سرانه ۹۶۵۰ دلار( بر مبنای برابری قدرت خرید ۸۲۶۰ دلار آمریکا )

۴- هند: بر خلاف دیگر کشورهای ذکر شده اقتصاد هند کاملا غیر نفتی است. اصلی ترین بخشهای تشکیل دهنده اقتصاد هند کشاورزی، صنایع دستی و صنایع خدماتی است. آمارها نشان می دهد این کشور پر جمعیت آسیایی آینده ای به نسبت روشن تر از دیگر کشورها دارد زیرا این سرزمین مردمی تحصیل کرده دارد که می توانند وضعیت اقتصادی کشورشان را متحول کنند. در سال گذشته ارزش تولید ناخالص داخلی هند بر مبنای نرخ برابری ارز معادل ۰۹/۱ هزار میلیارد دلار بود. در این سال ارزش تولید ناخالص داخلی بر مبنای برابری قدرت خرید معادل ۹۶۵/۲ هزار میلیارد دلار بود که نشان از فشارهای کم اقتصادی بر روی مردم این سرزمین دارد. در سال گذشته تولید ناخالص داخلی هند ۵/۸ درصد رشد کرد و به موجب آن سرانه تولید ناخالص داخلی به ۲۷۰۰ دلار آمریکا رسید. در این سال صنعت ۴/۲۸ درصد، کشاورزی ۶/۱۶ درصد و خدمات ۵۵ درصد از تولید ناخالص داخلی هند را تشکیل می داد. در این کشور پر جمعیت آسیایی ۴/۵۱۶ میلیون نفرز نیروی کار فعال وجود دارد که بسیاری از آنها برای کار از کشور خارج شده اند. در این سرزمین نرخ بیکاری تنها ۲/۷ درصد است و شما افرادی که زیر خط فقر زندگی می کنند بیشتر از ۲۵ درصد ساکنان این کشور است. پیش بینی اکونومیست در مورد اقتصاد هند در سال ۲۰۰۸ میلادی به صورت زیر است:

رشد تولید ناخالص داخلی ۹/۷ درصد
ارزش تولید ناخالص داخلی ۳۳/۱ هزار میلیارد دلار( بر مبنای برابری قدرت خرید ۳۱/۵ هزار میلیارد دلار )
نرخ تورم ۲/۵ درصد
جمعیت ۱۳/۱ میلیارد نفر
تولید ناخالص داخلی سرانه ۱۱۸۰ دلار( بر مبنی برابری قدرت خرید ۴۷۲۰ دلار آمریکا )

۵- پاکستان: این کشور با جمعیتی بالغ بر ۱۶۷ میلیون نفر کشوری توسعه نیافته و تقریبا فقیر است که در اثر سالها درگیری سیاسی داخلی، سطح پایین سرمایه گذاری خارجی و درگیری با همسایه خود هند آسیبهای اقتصای بزرگی را متحمل شد. هم اکنون مهمترین مشکل اقتصادی پاکستان تورم است. طبق امارهای موجود تورم در این کشور در سه ماه اول سال جاری میلادی به ۱۱ درصد رسیده است که در مقایسه با روزهای پایانی سال قبل ۴ درصد رشد داشته است. در سال ۲۰۰۷ میلادی تولید ناخالص داخلی این کشور بر مبنای نرخ تبادل ارز ۳/۱۰۶ میلیارد دلار و بر مبنای برابری قدرت خرید برابر با ۱/۴۴۶ میلیارد دلار است. در این سال تولید ناخالص داخلی سرانه ۲۶۰۰ دلار بود. در سال گذشته ۶/۱۹درصد از تولید ناخالص داخلی پاکستان به کشاورزی، ۸/۲۶ درصد به صنعت و ۷/۵۳ درصد به خدمات اختصاص داشت. در سال گذشته شمار نیروی کار این کشور ۱۸/۴۹ میلیون نفر بود. نرخ بیکاری در این کشور ۵/۷ درصد و شمار افرادی که زیر خط فقر زندگی می کنند ۲۴ درصد از جمعیت این سرزمین است. نرخ تورم در سال گذشته برابر ۹/۶ درصد بود.

رشد تولید ناخالص داخلی ۹/۵ درصد
ارزش تولید ناخالص داخلی ۱۵۷ میلیارد دلار(بر مبنای برابری قدرت خرید ۴۹۲ میلیارد دلار)
نرخ تورم ۳/۶ درصد
جمعیت ۲/۱۶۷ میلیون نفر
تولید ناخالص داخلی سرانه ۴۹۰ دلار(بر مبنای برابری قدرت خربد ۲۹۴۰ دلار )
[ 1387/02/16 ] [ 08:39 ب.ظ ] [ ابتهاج عبیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 595487