X
تبلیغات
رایتل

بنگاه دانش اقتصاد *ابتهاج*
مقالات آموزشی اقتصادی صهیب عبیدی 
لینک دوستان
آخرین مطالب
پیوندهای روزانه

به ما وعده می دادند که « دست پنهان بازار» بهترین ضامن رونق اقتصادی است ، تولید و مصرف را از هر نهادی بهتر سامان می دهد و برای ظهور کامل آن باید قوانین را از میان برداشت و نظارت دولتی را قربانی کرد. اما امروز شبح گرسنگی است که بر سر بشریت سایه افکنده است. مشکل نه نبود مواد خوراکی که احتکار آن است. سرمایه های سرگردان خارج شده از بورس آفت آذوغه بشری شده اند و اندیشه های ناب « هایک » و « فریدمن» عقیم در آفرینش سامان، احتکار را جهانی کرده اند. سرژ حلیمی در مقاله « گرسنگی و صندوق بین المللی پول » به طرح این مسائل می پردازد.

اما گرسنگی بیداری خلق ها را به همراه می آورد. مصر شاهد بزرگترین جنبش کارگری معاصر خود از سال ١٩٤٨ است( مقاله شورش گرسنگان در مصر).

بحران مالی عمومی سرمایه هر روز بیشتر تشدید می شود و بزرگترین بانک های غرب به بهای در خطر قرار دادن استقلال خود دست یاری به سوی صندوق های مالی دولتی کشور های دیگر دراز می کنند( مقالات  «تاراجگر، منجی یا ساده لوحم» و «مکافات دلال های بورس: دست خوش یا کیفر ؟»).

هیچ نشانه ای از فرارسیدن دموکراسی در چین آنچنان که در غرب پیش بینی می شد وجود ندارد و رونق اقتصادی هم چنان با آهنگی پرشتاب ادامه دارد. مدل  چین هر روز فریبنده تر می شود تا آنجا که می توان از خود پرسید  که شاید آینده سرمایه داری به دسپوتیسم چینی شبیه تر باشد تا لیبرالیسم غربی. هر چند موج تبلیغات ضد چینی در غرب به بهانه حمایت از تبت فروکش کرده است اما برای « اسلاوی ژیژک » این رویدادها فرصتی است تا در باره مدل چینی و آینده سرمایه داری به تفکر بپردازیم.(مقاله تبت در رویای دیگران)

 در حالیکه ایالات متحده و هم پیمانانش هم چنان بر وحشت از « شبح خلافت » اسلامی تکیه می شود تا سیاست های خود را توجیه نمایند( مقاله شبح خلافت بر فراز آمریکا) در اسرائیل نسل جدیدی از روشنفکران به صحنه آمده اند که همه تابوها را درهم می شکنند.مقالات   « اسرائیل در مقابل تاریخش» ،« یهودیت دیگر آوارهم بورگ» و « خلق یهود، مفهومی ابداعی» به طرح این مسئله می پردازند.

وقایع مه ١٩٦٨ چهل ساله می شوند. برای به فراموشی سپردن محتوی و دگرگونه کردن این رویداد به تجلیل از آن پرداخته می شود(مقاله دگرگونی کامل مه ١٩٦٨).

مدرنیزاسیون رژیم های دیکتاتوری نیز مانند هر حرفه دیگری متخصصین ، مشاورین و ساز و کارهای خود را دارد. مقاله « مدرنیزه کردن اتوریتاریسم توسط رژیم های کشور های عرب» منظره ای عمومی از تحولات این حکومت ها به دست می دهد.

 

و اینجا هم سایر مقالات دیگر 

گرسنگی و صندوق بین المللی پول

 شورش گرسنگان در مصر

 تاراجگر، منجی یا ساده لوحم

 مکافات دلال های بورس: دست خوش یا کیفر؟

 تبت در رویای دیگران

 شبح خلافت بر فراز آمریکا

 اسرائیل در مقابل تاریخش

 یهودیت دیگر آوارهم بورگ

 خلق یهود، مفهومی ابداعی

 دگرگونی کامل مه ١٩٦٨

 مدرنیزه کردن اتوریتاریسم توسط رژیم های کشور های عرب

 

[ 1387/02/28 ] [ 07:48 ب.ظ ] [ ابتهاج عبیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 595490